Szombaton nyílik a 63. Vásárhelyi Őszi Tárlat, az ország legjelentősebb kortárs képzőművészeti seregszemléjén 133 művész mintegy kétszáz alkotását láthatja a közönség.
Az első ízben 1954-ben megszervezett tárlat a maga nemében egyedülálló Európában, ugyanis nincs még egy olyan kiállítás, melyet hat évtizede minden esztendőben megrendeznek, csupán a kétévente sorra kerülő Velencei Biennále tekint vissza komolyabb múltra.
Fehér Dávid művészettörténész elmondta, hogy aki végiglapozza a vásárhelyi tárlatok katalógusait, az végigkövetheti Magyarország történelmének és művészettörténetének alakulását. Az egymást követő illusztrációk és bevezetőszövegek egyfajta sajátos kultúrtörténeti kordokumentumokként rakódnak egymásra.
A tárlat a vásárhelyi iskola sajátos figurális festészeti hagyományának seregszemléje. A kiállításon azonban egyre nagyobb számban szerepelnek fiatal alkotók, a figurális irányzatok mellett pedig egyre komolyabb súllyal jelennek meg konceptuális szemléletű művek – írta a szakember.
Az idei Őszi Tárlatra 623 beadott mű közül választotta ki a zsűri azokat, melyeket bemutatnak az Alföldi Galériában. A kiállításon 111 festmény, 38 grafika, 49 plasztika, valamint öt egyéb, műfajilag be nem sorolható alkotás szerepel majd. A Nagy Imre művészettörténész vezette testület döntött a kiállítás elismeréseiről, így a fődíjról, a Tornyai-plakettről is. Az eredmény azonban csak a kiállítás megnyitóján lesz nyilvános. A mintegy húsz elismerés között átadják a fiatal festők nívódíját és a Magyar Művészeti Akadémiával közösen alapított Rudnay-ösztöndíjat is.
Forrás: Magyar Távirati Iroda